Atšilus orams traukiame į gamtą, kartu pasiimdami ir savo augintinius, tačiau net neįtariame kokie pavojai tyko pievose, pamiškėse, miškuose ir t.t. Tai erkės! Lietuvoje parazituoja kraujasiurbės (ganyklinės) 6 rušių erkės. Dalis jų perneša šunų, kačių, ir kitų mėsėdžių bei arklių babeziozę; Be to, šios erkės gali platinti gyvūnų bruceliozę, tuliaremiją ir žmonių meningoencefalitą, Laimo ligą ir kt. Šiuo metu labai rimta problema augintinių savininkams kelia erkių pernešama liga babeziozė.
Šunys babezioze užsikrečia, kai kraujasiurbės erkės pradeda maitintis jų krauju. Įkasdamos erkės ne tik „atima‘ dalį mūsų ar šuns kraujo, sukelia alergines reakcijas , bet tuo pačiu platina ligas iš kurių bene aktualiausia šunų augintojams – babeziozė. Babeziozę šunims dažniausiai sukelia labiausiai išplitusi ir patogeniškiausia Babesia canis. Katėms šią ligą sukelia Babesia felis. Jas perneša Dermacentor genčiai priklausančios Dermacentor pictus ir D. marginatus kraujasiurbės erkės, kurios gali perduoti babeziozės sukėlėjus savo palikuonims per kiaušinėlius.
Kas yra Babeziozė?
Babeziozė dar kitaip vadinama piroplazmozė – tai pirmuonys, parazituojantys šuns eritrocituose. Pirmuonis perneša ir platina plačiai mūsų krašte paplitusios ganyklinės erkės. Užkrėstų erkių seilių liaukose būna daugybė šių parazitų. Įkandimo metu jie patenka į šuns kraują, bręsta, infekuoja eritrocitus, maitinasi jų citoplazma bei juos ardo. Kai parazitų neturinti erkė įkanda sergančiam šuniui – babezijos vėl patenka pas pernešėją ( erkę) ir tokiu būdu ši liga sparčiai plinta. Persirgę gyvūnai antrą kartą neužsikrečia arba serga lengva forma. Šiuo metu pas mus kreipiasi nemažai ( 3-4 per savaitę)gyvūnų savininkų kurių augintiniai yra susirgę šia klastinga liga. Deja kai kuriems šuneliams mes jau nebegalime padėti , kadangi savininkai kreipiasi jau pavėluotai – kai yra ryškūs geltos požymiai , jau pasireiškia vėmimas bei bendra intoksikacija. Labai svarbu ir teritorija kurioje gyvena savininkai. Pagal susirgimų dažnį galima teigti, kad labiausiai užkrėstos erkės babezioze mūsų apskrityje – Tauragės ir Jurbarko rajonuose.
Ligos požymiai
Tai sunki šunų, kačių, lapių, usūrinių šunų ir kitų kailinių žvėrelių liga. Žmonės šia liga neserga. Ligos eiga gali būti – žaibinė (šuo greitai silpsta ir nugaišta), ūminė, lėtinė eiga. Temperatūros pakilimas dažnai sutampa su pirmosios kraujasiurbės erkės kraujo prisisiurbimu ir nukritimu į žemę. Temperatūra pakyla iki 41–42oC ir laikosi 2–3 dienas. Tačiau tai nėra taisyklė ir tokio temperatūros šuolio galime nepastebėti. Sergantys šunys tampa apatiški, kvėpavimas būna sunkus ir dažnas 36–48 k/min. Pulsas silpnas 120–160 kartų per minutę. Judesiai sutrikę, silpnos užpakalinės kojos. Esant lėtinei ligos eigai, temperatūra normalizuojasi po kelių dienų. Šunys būna silpni, greitai pavargsta, praranda apetitą. todėl blogiau ėda arba visai neėda, krenta svoris, dreba raumenys, padažnėja kvėpavimas ir širdies darbas, gleivinės tampa blyškios ar geltonos, šlapimas tampa rausvai rudas, kartais šunys vemia, negali pasituštinti arba kaip tik viduriuoja, išmatos būna labai tamsios. Jiems pasireiškia depresija. Šuningos kalės gali abortuotis. Sergančioms katėms būna ryški anemija ir gelta , tačiau jos mūsų regione kolkas serga retai.
Negydomi gyvūnai gali gaišti dėl besivystančio širdies bei kvėpavimo nepakankamumo , geltos ( kepenų pažeidimo ir intoksikacijos). Laiku suteikus veterinarinę pagalbą – prognozė gera. Todėl svarbu ilgai nedelsti pastebėję bet kurį iš šių požymių skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytojus. Esant geltos požymiams baigtis jau tampa abejotina ir gydymas sudėtingas.
Kaip apsaugoti augintinius?
Norint išvengti šio nemalonaus susirgimo, reikia stengtis apsaugoti šunį nuo galimo erkių įsisiurbimo. Tam galima pasirinkti daugybę įvairių bei patikimų preparatų – antkaklių, aerozolių, lašelių. Pas mus veterinarinėje vaistinėje šiuo metu parduodamas pasiteisinęs ir patikimas preparatas prieš blusas ir erkes FIPERex. Tai lašinamas preparatas skirtas šunų užsikrėtusių erkėmis bei blusomis gydymui, bei užsikrėtimo profilaktikai. Tais atvejais, kai užsikrėtimo rizika yra didelė FIPERex lašinamas 1 kart per mėnesį, o kai užsikrėtimo galimybė maža – kas du mėnesius. FIPERex yra puikus kokybės ir kainos derinys. Kreipkitės ir mes parinksime jums reikiamą preparato dozę ir pakonsultuosime kaip ir kada jį naudoti.